آیا از ضدآفتاب به روش صحیح استفاده می‌کنید؟

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب

در این مقاله سعی داریم در خصوص برخی باورهای غلط در استفاده از ضدآفتاب‌ها صحبت کنیم. هر نوع پوست باید روزانه از ضدآفتاب استفاده کند تا خطر ابتلا به سرطان پوست، آسیب آفتاب و پیری سریع را کاهش دهد. طبق مطالعات انجام شده اکثر افراد به درستی از ضدآفتاب‌ها جهت تامین حداکثر محافظت پوست خود استفاده نمی‌کنند. قبل از انتخاب و استفاده از هر ضدآفتاب، لطفا موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

از ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید

SPF مخفف Sun Protection Factor بوده که ترجمه فارسی آن “ضریب محافظت در برابر آفتاب” است و می‌تواند عددی بین ۰ تا ۱۰۰ باشد. توصیه می‌شود که هر روز حداقل از SPF 15 به عنوان بخشی از برنامه صبح خود استفاده کنید. اگر قرار است مدت طولانی در معرض آفتاب باشید، از SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

  SPF 100 ضدآفتاب SPF 50 را دو برابر نمی‌کند.

حتی اگر از SPF بالایی استفاده می‌کنید باید هر ساعت در بیرون و بعد از شنا، ضدآفتاب را دوباره استفاده کنید. افرادی که از SPF بالا استفاده می‌کنند، احساس امنیت کاذب دارند و در واقع احتمال سوختن و آسیب‌دیدگی در برابر آفتاب بیشتر است.

به اندازه کافی ضدآفتاب بزنید

مطالعات به طور مداوم نشان می‌دهد که اکثر افراد به اندازه کافی ضدآفتاب نمی‌زنند تا اثربخشی آن به حداکثر برسد.در حقیقت، اگر فقط یک لایه نازک از ضدآفتاب بزنید ، پوست شما حداقل محافظت می‌شود و بنابراین هنوز هم در برابر آفتاب بسیار حساس است. برای اینکه SPF نوشته شده روی محصول را بدست بیاورید باید نیم قاشق چای خوری به صورت و حدود ۲۰ تا ۳۵ گرم از آن به نواحی در معرض آفتاب بدن خود بمالید.

آقایان، ریش خود را فراموش نکنید

نه تنها لازم است که به طور منظم حداقل از کرم ضدآفتاب با SPF 15 استفاده کنید، بلکه مراقب باشید که چانه پوشیده از ریش کوتاه یا ریش‌تان فراموش نکنید. کرم ضدآفتاب را مانند هرجای دیگر به این قسمت‌ها بزنید. طبق مطالعات انجام شده ریش بلند و ضخیم می‌تواند پوست شما را در برابر آفتاب محافظت کند. نواحی ای که معمولا فراموش می‌شوند شامل پلک‌ها، نوک گوش‌ها و پشت گردن است.

همزمان از ضد حشرات و ضدآفتاب استفاده نکنید

ممکن است برخی اسپری‌های ضد حشره حاوی SPF باشند اما استفاده همزمان از این اسپری‌ها و ضدآفتاب توصیه نمی‌شود چراکه این اسپری‌ها تاثیر ضدآفتاب را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، مواد ضدآفتاب می‌توانند میزان جذب مواد شیمیایی مورد استفاده برای دفع حشرات را افزایش دهند، در نتیجه عوارض منفی آنها افزایش می‌یابد. به همین دلایل ، بهتر است از دو محصول جداگانه استفاده شود تا ترکیب در این مورد.

تاریخ انقضا را بررسی کنید

بسیاری از افراد متوجه نمی‌شوند که ضدآفتاب منقضی شده است. معمولا تاریخ انقضای هر نوع ضدآفتاب‌ روی جعبه آن نوشته شده است. اگر به صورت طولانی مدت از ضدآفتابی استفاده نکرده‌اید و روی آن نیز تاریخ انقضایی وجود ندارد، بهتر است آن را دور بیاندازید. گرما، نور و رطوبت باعث می‌شود بسیاری از محصولات مراقبت پوست با سرعت بیشتری تجزیه شوند. به عنوان یک قانون کلی، بهتر است هر سال ضدآفتاب خریداری کنید، مگر اینکه همیشه آن‌ها را در یک مکان خنک، خشک و تاریک نگهداری کنید. البته اگر در هر بار استفاده به اندازه کافی ضد آفتاب استفاده می‌کنید، اتمام یک ضدآفتاب نباید بیش از یک فصل طول بکشد.


محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.