ویژگی‌های کتاب خوب

ویژگی های که یک کتاب خوب باید داشته باشد

کتاب قدرتمندترین ابزاری است که می‌تواند ما را به دنیایی از تجربه‌ها و مهارت‌هایی ببرد که دستیابی به آن‌ها غیرممکن به نظر می‌رسد. تجربه‌ی هیجان و فراز و نشیب‌های یک داستان کلاسیک و دل‌دادن به تخیل و تصویرسازی رمان‌های طولانی می‌تواند شما را برای ساعت‌های طولانی سرگرم کند. به یاد داشته باشید اگر تا به حال به دنیای کتاب‌ها قدم نگذاشته‌اید، هیچ وقت برای شروع دیر نیست.

قبل از این‌که برای مطالعه قدم ‌بردارید لازم است با ویژگی‌های یک کتاب خوب آشنا شوید و لیستی از کتاب‌هایی که نفوذ و تأثیرگذاری زیادی داشته‌اند را تهیه کنید. دانستن ویژگی‌های کتاب خوب کمک می‌کند همیشه کتاب‌هایی را انتخاب کنید که ارزش چند بار خواندن دارند و تجربه‌ی خوبی در ذهن شما ایجاد می‌کنند.

دانستن ویژگی‌های کتاب خوب کمک می‌کند همیشه کتاب‌هایی را انتخاب کنید که ارزش چند بار خواندن دارند و تجربه‌ی خوبی در ذهن شما ایجاد می‌کنند. با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی‌های یک کتاب خوب آشنا کنیم و به شما بگوییم هنگام خرید کتاب به چه نکاتی دقت داشته باشید، با ما همراه باشید.

زبان و لحن کتاب

زبان و لحن یک کتاب خوب

یکی از مهم‌ترین عواملی که مخاطب را به ادامه ی خواندن کتاب مشتاق می‌کند زبان و لحن کتاب است، به طوری که جملات ساختار ساده، روان و قابل فهم داشته باشند. برای انتخاب یک کتاب در درجه ی اول طرح روی جلد و نام کتاب است که توجه شما به خود جلب می‌کند، اما این کافی نیست. با ورق ‌زدن کتاب می‌توانید به نوع بیان و ساختار کتاب پی برده و انتخاب بهتری داشته باشید.

داشتن مقدمه‌ای قدرتمند

اگر یک کتاب مقدمه ی قدرتمندی نداشته باشد شما تمایلی به خواندن ادامه ی آن پیدا نخواهید کرد، یک شروع قوی فرصتی برای برجسته کردن صدای منحصر به فرد، روایت یا انتقال مسیر داستان و همچنین معرفی شخصیت یا شخصیت های اصلی داستان است. بنابراین قبل از خرید کتاب مقدمه ی آن را به خوبی بررسی کنید. چند صفحه ی اول کتاب است که تعیین می کند شما آن را بخوانید یا این که آن را برای همیشه از فهرست انتخاب های خود حذف کنید.

شخصیت پردازی کتاب

ویژگی یک کتاب خوب - شخصیت سازی

انسان‌ها ذاتاً با شخصیت‌های فیلم یا کتاب‌هایی که با آن ها درگیر هستند همزاد پنداری می‌کنند به همین دلیل است که هنگام انتخاب کتاب باید به این مسئله دقت داشته باشید. این شخصیت‌های کتاب هستند که می‌توانند با ذهنیت‌هایی که دارند روی شما تأثیر بگذارند. این مسئله به خصوص در سنین الگوپذیری اهمیت زیادی دارد. خوانندگان یک کتاب وقایع آن را از دید شخصیت‌های داستان درک می‌کنند و این مسئله می‌تواند روی آن ها تأثیر عمیقی داشته باشد.

کتاب خوب کتابی است که شخصیت پردازی‌های باورپذیری داشته باشد و طرح‌های معناداری را در خود جای داده باشد. خواندن کتاب‌هایی که به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازند می‌تواند شما را به سرعت خسته کند.

جذابیت طرح و داستان

ویژگی جذابیت یک کتاب خوب

جذاب بودن طرح یا داستان باعث می‌شود افراد زیادی به خواندن تمایل نشان بدهند. نویسنده‌ی خلاق برای توصیف فراز و نشیب‌های یک داستان خلاقانه زمان زیادی را صرف می کند. این جذابیت طرح کلی کتاب می تواند اشتیاق به مطالعه رادر شما زنده نگه دارد و اوقات فراغت شما را به بهترین شکل ممکن پر کند.

جملات ماندگار

ویژگی های یک کتاب خوب

کتاب خوب سرشار از دیالوگ‌های ماندگاری است که در ذهن مخاطب نقش می‌بندد و بافت تازه ای به کتاب می دهد. درصورتی‌که مطلبی خلاف واقعیت در کتاب وجود داشته باشد از اعتبار آن می‌کاهد بنابراین کتابی خوب است که مطالب آن صادقانه بیان شده باشد.

نویسنده و سبک نوشتن کتاب

ویژگی های یک کتاب خوب

سبک نوشتن کتاب باید به گونه‌ای باشد که سراسر خلاقیت باشد. کتاب‌هایی که سبک نوشتن آن ها به تقلید از یک کتاب پرفروش است هیچ ارزش و اعتباری ندارند. سبک نوشتن، لحن و ادبیات منحصر به فرد کتاب است که آن را برای مطالعه ارزشمند می کند. کتابی که در حین سرگرم کردن فرد، حرفی برای گفتن داشته باشد و مطالب ارزشمندی را به فرد بیاموزد، می‌تواند ارزشمندترین نوع مطالعه را به ارمغان بیاورد.

همچنین حسن شهرت نویسنده یکی از نکاتی است که هنگام انتخاب کتاب برای مطالعه باید به آن دقت داشته باشید. نویسندگان بزرگ آثاری خواندنی دارند که به چاپ‌های متعددی رسیده‌اند و افراد زیادی برای خواندن آن ها مشتاق هستند. خوندن آثار نویسندگانی که شهرت چندانی ندارند نیز می‌تواند به کشف‌های بزرگی بینجامد، بنابراین نباید از این جنبه ی قضیه غافل باشید و مطالعه‌ای هوشمندانه داشته باشید.

پرسش هایی که قبل از خرید کتاب باید از خود بپرسید

برای این که بتوانید ارزیابی خوبی از یک کتاب داشته باشید و تجربه ی خوبی از مطالعه ی آن در ذهن شما نقش بندد باید قبل از خرید و انتخاب کتاب پرسش‌هایی را در ذهنتان مرور کنید و سعی کنید برای آن ها پاسخ های قانع کننده پیدا کنید:

آیا این کتاب طرح دارد؟

غیر ممکن است یک کتاب بدون طرح بتواند شما را به مطالعه علاقه‌مند کند. این طرح داستان است که می تواند شما را با آن کتاب همراه کند. از خودتان بپرسید آیا طرح داستان به اندازه ی کافی قوی و منطقی است؟ هدف آن چیست؟ تضادها و واقعیت هایی که قهرمان داستان را درگیر می کند چه مواردی هستند؟

شخصیت‌های آن به چه شکلی هستند؟

سعی کنید در مورد شخصیت یا شخصیت های داستان پرسش هایی را در ذهن خود مطرح کنید و برای آن ها پاسخ مناسبی پیدا کنید. در این کتاب چه اتفاقی برای شخصیت‌ها می افتد؟ آیا شخصیت‌های داستان و اهداف و انگیزه‌های آن‌ها باورپذیر هستند؟ نویسنده از چه روشی برای توصیف شخصیت های داستان استفاده کرده است؟ طرز لباس پوشیدن، احساسات و صحبت کردن شخصیتها به چه شکلی است؟

شخصیت داستان و زاویه‌ی دید به چه صورت است؟

اکثر کتاب‌ها از زوایه دید سوم شخص یا راوی نوشته می‌شوند. در مورد شخصیت داستان باید این پرسش‌ها را در ذهن خود مطرح کنید. این کتاب از چه زاویه‌‍ای بیان می‌شود؟ آیا نویسنده شخصیت مناسبی را برای بیان داستان خود استفاده کرده است؟

وضعیت دیالوگ‌های داستان به چه شکلی است؟

این دیالوگ‌ها هستند که با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند. از خودتان بپرسید؛ آیا دیالوگ‌های کافی در این کتاب وجود دارد؟ آیا این دیالوگ‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند؟ نحوه‌ی بیان دیالوگ‌ها به چه صورت است؟

سبک نویسنده به چه صورت است؟

آیا نویسنده سبک متمایز و جذابی دارد؟ آیا در سبک نوشتن او مشکلات ساختار و ضعف‌های نوشتاری وجود دارد؟

کلام پایانی

کتاب‌های خوب زیادی برای مطالعه وجود دارند. بهترین آن‌ها کتاب‌هایی هستند که زبانی روان و قابل فهم داشته باشند. بسیاری از ناشران بخشی از کتاب را در پشت جلد کتاب به صورت یادداشت کوتاهی قرار می‌دهند که خواندن آن به شما کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید. برای انتخاب کتاب خوب می‌توانید از راهنمایی های فردی که اهل مطالعه است، کمک بگیرید. متن توضیحات کتابفروشی‌های آنلاین نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

در ونوس مارکت می توانید با یک کلیک صاحب بهترین و پرفروش‌ترین آثار نویسندگان بزرگ ایران و جهان شوید و از تخفیف‌های شگفت‌انگیز این فروشگاه اینترنتی بهره ببرید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام ما از تخفیف های ویژه ی کتاب در جشنواره هر شنبه با کتاب نیز با خبر شوید.

دیدگاه شما

۲ دیدگاه

  1. علی رزاقی گفت:

    مطلب خوبی بود اما جا داره کامل تر بشه

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.