انواع کتاب بر اساس ژانر موضوعی

آشنایی با موضوعات و سبک مختلف کتاب

مطالعه کردن بر افزایش توانمندی‌های ذهنی، افکار و احساسات تأثیر شگفت‌انگیزی دارد، استرس را کاهش می‌دهد، بی خوابی را درمان می‌کند، کارکردهای مغز را تقویت می کند، افسردگی را درمان می‌کند، باعث گستردگی دایره لغات می‌شود و خلاقیت شما را افزایش می‌دهد. هر فردی بسته به روحیات خود به مطالعه‌ی انواع مختلفی از کتاب بر اساس ژانر موضوعی خاصی علاقه‌مند است و بر اساس این علاقه‌مندی باید کتاب مناسبی را تهیه کند.

کتاب‌ها بر اساس ژانر موضوعی به دو دسته‌ی داستانی و غیرداستانی تقسیم‌بندی می‌شوند. هرکدام از این دو دسته بسته به محتوایی که دارند در ژانر‌های مختلفی قابل بررسی هستند. تا انتهای این متن با ما همراه باشید تا ضمن بررسی انواع ژانرهای داستانی و غیرداستانی یک فروشگاه اینترنتی معتبر برای خرید کتاب با قیمت‌های مناسب و امتیازهای ویژه به شما معرفی کنیم.

انواع کتاب داستانی بر اساس دسته‌بندی موضوع

افرادی که به مطالعه کردن اهمیت می‌دهند، خیلی سریع مطالب جدید را یاد می‌گیرند. مطالعه با بهبود عمکلرد مغز احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد. خواندن یک کتاب داستان با موضوعی که به آن علاقه دارید اوقات فراغت شما را به بهترین شکل ممکن پُرمی‌کند. متنوع بودن موضوع کتاب‌های مختلف باعث می‌شود خیلی راحت‌تر کتاب مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنیم.داستان‌های واقعی یا تخیلی ساخته و پرداخته ذهن نویسنده‎‌ها هستند و بسته به موضوع و بدنه‌ی داستان در ژانرهای مختلفی قرار می‌گیرند.

ژانر فانتزی و تفکراتی فراتر از واقعیت

معرفی ژانر کتاب های فانتزی

ژانر فانتزی داستان‌ها یا شخصیت‌هایی دارد که غیر واقعی هستند. شخصیت‌های خیالی و فانتزی می‌توانند برای نوجوانان جذابیت زیادی داشته باشند. سحر و جادو، سفر در زمان، اتفاق‌های ماوراء الطبیعی و موجوداتی که در دنیای واقعی وجود ندارند این داستان‌ها را پیش می‌برند.کتاب های ژانر فانتزی زمینه ی ساخت فیلم های فانتزی شدند. کتاب‌هایی مانند ارباب حلقه‌ها، هری پاتر، نبرد خدایان و داستان‌هایی از این دست زمینه‌ی ساخت فیلم های تخیلی زیادی شدند.

ژانر علمی تخیلی فرصتی برای شکوفایی خلاقیت

معرفی ژانر کتاب های علمی تخیلی

داستان‌های علمی تخیلی بر پایه‌ی حقایقی که از دید علم پذیرفته نشده‌اند، نوشته شده است و معمولاً با کتاب‌های فانتزی اشتباه گرفته می‌شود. این کتاب‌ها می‌توانند بهترین گزینه برای پرورش خلاقیت باشند. نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی یک واقعیت کاملاً خیالی را با توصیف‌های علمی بیان می‌کنند. این ژانر داستانی مورد توجه فیلم سازان قرار گرفته است و فیلم‌های قدرتمند زیادی بر اساس داستان‌های علمی تخلیلی ساخته شده‌اند. دسته‌ای از این کتاب‌ها داستان‌هایی در مورد واقعیت‌های علمی هستند و دسته‌ای دیگر یک داستان را در فضایی علمی روایت می‌کنند. خواندن یک کتاب علمی تخیلی باعث افزایش دانش و آگاهی فرد نسبت به موضوعات علمی می‌شود.

ژانر عاشقانه

معرفی ژانر کتاب های عاشقانه

این دسته از کتاب ها روابط عاشقانه و احساسی را دربرمی گیرند که بین دو نفر شکل می گیرد و با احساسات و عواطف طرفین سر و کار دارد، قرار گرفتن رمان‌های عاشقانه در لیست کتاب‌های پرفروش نشان دهده‌ی علاقه‌ی  زیاد مخاطبان به ویژه خانم‌ها به این ژانر است. جذاب بودن داستان‌های عاشقانه باعث شده است فیلم‌های زیادی با موضوعیت این ژانر پرطرفدار ساخته شود. فراز و نشیب‌های یک داستان عاشقانه می‌تواند شما را از روزمرگی دورکند و ساعت‌های طولانی و خسته کننده‌ را تحمل‌پذیر کند.

ژانر ماجراجویی در دنیای ماوراء طبیعی ماجراجویی در دنیای ماوراء طبیعی

معرفی ژانر کتاب های ماجراجویانه

کتاب‎هایی که دارای فضایی ماوراء طبیعی هستند، می‌توانند برای نوجوانان و جوانان جذابیت زیادی داشته باشند. این نوع از داستان به علت غیر قابل پیش بینی نبودن اتفاقاتشان ذهن شما را با هیجان زیادی درگیر می‌کنند. قهرمان داستان‌های ماجراجویی بعد از پشت سر گذاشتن سختی‌های زیاد سر انجام به سر منزل مقصود می‌رسند. جذابیت‌های مسیر یک داستان ماجراجویی می‌تواند شما را برای ساعت‌های طولانی میخکوب کند.

زندگی در داستان با ژانر نمایشنامه‌ای

همه‌ی افرادی که به خواندن داستان‌های موضوعی علاقه دارند نمایشنامه خواندن را لذت بخش‌ترین کار می‌دانند. خواندن نمایشنامه می‌تواند به اندازه‌ی تماشای تئاتر جذاب باشد و شما را برای زمان طولانی در فضای داستان غرق کند. علاوه‌براین نمایشنامه خوانی می‌تواند تمرینی برای تقویت ذهن در شروع نویسندگی باشد.نمایشنامه‌های در قالب گفت‌و‌گوهای جذابی نوشته می‌شوند که در صحنه‌های توصیف شده اتفاق می‌افتند. دیالوگ‌های یک نمایشنامه می‌تواند به اندازه‌ای جذاب باشد که تا مدت‌ها در ذهن شما نقش ببندد. قابل اجرا بودن متن نمایشنامه‌ها باعث شده است بسیاری از نمایشنامه‌های معروف بارها و بارها روی صحنه بروند و به شکلی بی واسطه روایت شوند.

انواع کتاب غیرداستانی بر اساس ژانر موضوعی

کتاب‌ها در داستان‌های دنباله دار یا کوتاه خلاصه نمی شوند. زندگی‌نامه‌ها، کتاب‌های خودیاری، کتاب‌های تاریخی،مقالات، کتاب‌های راهنما و… کتاب‌هایی هستند که می‌توانند برای افراد مختلف با سلیقه‌های متفاوت جذاب باشند.

ژانر شعر و ادبیات

معرفی ژانر کتاب های ماجراجویانه

در این سبک از کتاب ها در مورد زبان و ادبیات که جلو گاه اندیشه ، فرهنگ ها و اشعار که خود یکی از گونه های ادبی محسوب می شود است صحبت می شود. مطالعه‌ی اشعار سعدی، مولانا، فروغ، منزوی و شاعران بزرگ دیگر شما را با تصویرهای خیال‌انگیز و نگاهی متفاوت آشنا می‌کند.

ژانر تاریخی

کتاب‌های تاریخی مجموعه‌ای از عبرت‌ها و روایت‌های تلخ و شیرین واقعی است که علاقه‌مندان زیادی دارد. کتاب‌های تاریخی یک اتفاق را به همان شکلی که بوده است برای شما بیان می‌کنند. شما با خواندن یک کتاب تاریخی می‌توانید سفری کوتاه به گذشته داشته باشید و مطالب ارزشمند زیاد را یاد بگیرید.

کتاب های انگیزشی و موفقیت

افراد زیادی هستند که با خواندن کتاب‌های انگیزشی توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگی در جنبه‌های مختلف زندگی دست پیدا کنند. به همین دلیل است که این کتاب ها همیشه مورد توجه هستند. منتقدان این سبک معتقدند این کتاب‌ها داستان‌هایی بی پایه و اساس هستند که با عوام فریبی به فروش می‌رسند. این دسته از کتاب ها به شما وعده می‌دهند با خوشبینی و مثبت اندیشی و بعضا ارائه راهکارهایی مشکلات را حل کنید. نمی‌توان آن ها را به طور کامل رد کرد چرا که احساسات مثبت کمک می‌کنند تصمیم گیری بهتری داشته باشیم.

خرید کتاب چهار اثر فلورانس اسکاول شین ترجمه گیتی خوشدل

کلام پایانی

به دست آوردن اطلاعات کافی درباره‌ی ژانرهای موضوعی کتاب‌های مختلف کمک می‌کند، کتاب‌هایی که با روحیه‌ی شما سازگارند را انتخاب و مطالعه کنید. می‌توان گفت مطالعه کردن یکی از ارزشمندترین شکل‌های سرگرمی است که متأسفانه در کشور ما نادیده گرفته شده است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.