راهنمای خرید باتوم کوهنوردی

راهنمای استفاده و خرید باتوم کوهنوردی

باتوم یا عصای کوهنوردی وسیله‌ای است که برای حفظ تعادل در سراشیبی‌های کوه می‌توانید از آن استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم در خرید این محصول شما را راهنمایی کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشید.

مقدمه

به کمک عصای کوهنوردی می‌توانید فشار وارد شده به زانوها را کاهش دهید و نیروی خود را در تمام مسیر حفظ کنید. با استفاده‌ی مؤثر، می تواند تا ۳۰ درصد از فشار وارد شده با پاها را کاهش دهد. با استفاده از این وسیله‌ی ضروری می‌توانید از عمق برف و لغزندگی مسیر سنگ ریزه اطمینان پیدا کنید. در صورتی که حیوانات وحشی به شما حمله کنند می‌توانید به عنوان یک وسیله‌ی دفاعی مناسب و در دسترس از خودتان دفاع کنید. در مسیرهایی که شیب تندی دارند بهتر است از کلنگ کوهنوردی استفاده کنید، همچنین در مسیرهایی که شیب ملایمی دارند نیازی به استفاده از باتوم نیست.

اجزای تشکیل دهنده

بدنه

بدنه شامل سه قسمت اصلی تشکیل دهنده که شامل دسته ، بند و بدنه ی اصلی است.

جنس بدنه ی اصلی از آلومینیوم، تیتانیوم و یا فیبرهای کربن ساخته می‌شوند که علاوه بر استحکام وزن کمی دارند و می‌توانند تکیه‌گاه مناسبی باشند. بعضی از انواع دسته‌ها به آنتی شوک مجهز هستند که عملکردی مشابه کمک فنر دارند. آنتی شوک کمک می‌کند فشار کم‌تری به مفاصل آرنج و زانوی شما وارد شود.

دسته‌ها

دسته ها دو مدل تقسیم بندی دارند یک مدل صاف و دیگری شبیه به عصای چوبی است. نمی توان گفت شکل ظاهری دسته ها در راحتی آنها تاثیری ندارند پس هنگام خرید حتما به این نکته توجه داشته باشید. دسته‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود، دقت داشته باشید که سبک و خوش‌دست باشد و بتواند با جذب رطوبت دست مانع از لغزیدن آن در دست شود. باتوم‌هایی که دسته‌ی فوم یا چوب پنبه‌ای دارند می‌توانند انتخاب مناسبی باشند اما انواع دسته پلاستیکی فقط برای فصول سرد سال مناسب هستند. بعضی از باتوم‌ها یک دسته‌ی فرعی دارند که کمک می‌کند بتوانید از آن به عنوان یک اهرم استفاده کنید. این دسته در زیر دسته‌ی اصلی قرار دارد.

استِپ یا دکمه ی تنظیم طول

در قسمت پایینی بدنه استِپی برای محکم کردن و تنظیم طول وجود دارد که بعد از تنظیم طول با چرخش این محل می‌توانید آن را محکم کنید. بسته به این که شما چند سانتی‌متر قد داشته باشید می‌توانید طول آن را تنظیم کنید. استِپ می‌تواند به اشکال مختلفی باشد. استپ‌های پیچی و کلیپسی دو نوع از استپ تغییر طول برای عصای کوه‌نوردی هستند.

هنگام استفاده از عصا باید بر اساس شیب مسیر و زاویه‌ی آرنج خود طول آن را تنظیم کنید. زمانی که سخمه را بر روی زمین قرار می‌دهید آرنج شما باید زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. دقت داشته باشید زاویه‌ی آرنج شما نباید از ۹۰ درجه کمتر یا بیشتر باشد. از این جدول برای انتخاب بهتر متناسب با قدتان استفاده کنید.

طول باتوم پیشنهادی ( سانتی‌متر )قد (سانتی‌متر  )
۱۰۰ ۱۵۴
۱۱۰ ۱۵۲ – ۱۵۴
۱۲۰ ۱۸۰ – ۱۷۲
۱۳۰ ۱۸۰  به بالا
جدول راهنمای انتخاب باتوم کوهنوردی بر اساس قد

گل برف‌ها

گل برف در قسمت جلو و کمی بالاتر از سُخمه بسته می‌شود و کمک می‌کند در مسیرهای برفی و گل و لای تعادل شما حفظ شود.

سُخمه

راهنمای خرید عصای کوهنوردی

سُخمه قسمتی از این محصول است که از فلزی بسیار سخت ساخته شده است. این قسمت در داخل زمین فرو می‌رود و کمک می‌کند تعادل خود را در سراشیبی‌ها حفظ کنید. دقت داشته باشید زمانی که از این وسیله استفاده نمی‌کنید درپوش سخمه را بگذارید تا تیزی آن به تجهیزات و همراهان شما آسیبی وارد نکند.

انواع باتوم کوهنوردی

دسته بندی این محصولات به صورت دو نوع تکی و جفتی هستند.

انواع تکی : بیش‌تر برای مسیرهای صاف و هموار مناسب هستند و در صورتی که تجهیزات زیادی برای حمل به همراه دارید، می‌توانید برای حفظ تعادل از انواع تکی این محصول استفاده کنید.

انواع جفتی : این وسیله‌ی کاربردی می توان به صورت حرکات یکی در میان استفاده کرد. عصاهای جفتی برای صعودهای طولانی مدت مناسبند و باعث می‌شوند فشار وارد شده به زانوها به حداقل برسد.

نکاتی که هنگام خرید باید در نظر داشت

مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید این محصول باید در نظر داشته باشید قیمت و جنس آن است. جنس بدنه‌ی آن باید از آلیاژی مقاوم و سبک باشد. دسته‌ ها باید از سبک‌ترین مواد اولیه باشد و در عین حال به شکل استانداردی طراحی شده و رطوبت دست را جذب کند. جنس سخمه باید به گونه ای باشد که در اثر ضربه و فشار کیفیت خود را در طولانی مدت حفظ کند. جنس استپ تغییر طول و کیفیت آن نیز از مواردی که باید به آن دقت داشته باشید.

تمامی تجهیزات کوهنوردی را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید تا از اصل بودن و کیفیت آن اطمینان داشته باشید. خرید از مراکز معتبر بزرگ‌ترین ضمانت برای کیفیت و اصل بودن این تجهیزات است.

نحوه‌ی استفاده

راهنمای خرید و استفاده از عصای کوهنوردی
  • باتوم را به گونه‌ای در کوله قرار دهید که قسمت تیز آن برای شما خطری ایجاد نکند و به تجهیزات شما آسیب وارد نکند.
  • در مسیرهایی با شیب تند یا شیب خیلی ملایم پیشنهاد نمی‌شوند.
  • طول آن را متناسب با طول قد خود تنظیم کنید.
  • سعی کنید چند وقت یکبار این وسیله‌ی کمکی را کنار بگذارید و زیاد خودتان را به این وسیله عادت ندهید. اتکای طولانی مدت به آن باعث می‌شود قدرت عضلات شما کاهش پیدا کند.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.