دسته‌بندی نشده

فواید رابطه جنسی

فواید رابطه جنسی

معمولاً برای یک فرد سالم دو منبع اصلی لذت جسمی وجود دارد: خوردن و رابطه جنسی(رابطه زناشویی). اما رابطه زناشویی فقط لذت بخش نیست بلکه فواید متعددی برای زوجین دارد که در این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد.

1. رابطه جنسی کالری می سوزاند.

رابطه جنسی به طور متوسط هر دقیقه ۵ کالری می سوزاند (یعنی در حد پیاده روی با سرعت متوسط). در یک رابطه جنسی ۲۰ دقیقه ای، مردان حدوداً ۱۰۰ کالری و زنان حدوداً ۷۰ کالری می سوزانند.

2. رابطه جنسی فشار خون را تنظیم می کند.

یکی دیگر از فواید رابطه جنسی اتظیم فشار خون است. در تحقیقی که در دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۸ بر روی ۱۵۰۰ زوج انجام شد به این نتیجه رسیدند که زوج هایی که به طور متوسط هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند نسبت به دیگر زوج ها فشار خون کمتری دارند. در بین شرکت کنندگان در تحقیق، زوج های جوان، میانسال و سالمند وجود داشتند و تأثیر رابطه جنسی بر کاهش فشار خون در همه رده های سنی دیده شد.

3. رابطه جنسی میزان استرس را کاهش می دهد

در تحقیق دیگری ۱۷۵ زوج را به مدت ۵ سال مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی مشخص شد در مقاطعی که زوج ها رابطه جنسی دارند میزان استرس کمتری را تجربه می کنند.

4. رابطه جنسی احتمال سکته قلبی را کاهش می دهد.

رابطه جنسی منظم به تقویت سیستم قلبی و عروقی کمک می کند. در تحقیقی بزرگ در کشور امریکا که مدت ۴۰ سال طول کشید، مشخص شد زوج هایی که به طور متوسط هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند احتمال اینکه به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا شوند ۵۰ درصد کمتر است.

5. رابطه جنسی از مردان در مقابل سرطان پروستات محافظت می کند

برخی از مطالعات نشان می دهد مردانی که رابطه جنسی بیشتری داشته اند احتمال مبتلا شدن آن ها به سرطان پروستات و مثانه کمتر است. همچنین تحقیق دیگری همین مسأله را درباره سرطان پستان در زنان، مورد تأیید قرار داده است.

6. رابطه جنسی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

در تحقیقی که در دانشگاه ویکلز انجام شد مشخص شد احتمال سرماخوردگی افرادی که هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند ۳۰ درصد کمتر از افراد بدون رابطه جنسی است. البته یافته جالب دیگر این تحقیق این بود که بهبود سیستم ایمنی برای افرادی که بیش از ۳ بار در هفته رابطه جنسی دارند مشاهده نشد.

7. رابطه جنسی درد را تسکین می دهد.

رابطه جنسی می تواند باعث بهبود دردها شود. در تحقیقی که در کشور آلمان انجام شد مشخص شد انجام رابطه جنسی با وجود سردرد باعث بهبودی آن می شود. حدود ۶۰ درصد از افرادی که در این تحقیق شرکت کرده بودند پس از رابطه جنسی سردرد کمتری را گزارش داده بودند.

8. رابطه جنسی عمر را افزایش می دهد.

مطالعه جالبی در دانشگاه هوک درباره تأثیر رابطه جنسی بر سلامتی انجام شد. این تحقیق که ۲۵ سال به طول انجامید، نتایج آن در سال ۱۹۸۰ منتشر شد و مشخص شد که مردانی که روابط جنسی پیوسته ای دارند و زنانی که از رابطه جنسی خود لذت می برند عمر طولانی تری دارند. نکته قابل توجه این تحقیق این بود که عامل اثر بخش در افزایش عمر برای مردان تعداد رابطه جنسی و برای زنان لذت بردن از رابطه جنسی است.

9. رابطه جنسی باعث بهبود روابط عاطفی می شود.

تحقیقات نشان می دهد بیش از ۲۰ ثانیه رابطه فیزیکی (مثل بغل کردن، بوسیدن، نوازش کردن) باعث افزایش هورمون اکسی توسین (هورمون عشق) در بدن می شود. این هورمون باعث افزایش حس عاشقانه بین زوجین می شود. هر چه رابطه زناشویی بیشتر همراه با بغل کردن، بوسیدن و نوازش کردن باشد میزان ترشح این هورمون بیشتر خواهد شد.

10. رابطه جنسی دقت و تمرکز را افزایش می دهد.

در تحقیقی که در دانشگاه پرینستون در سال ۲۰۱۱ انجام شد مشخص شد رابطه جنسی بیشتر در موش ها باعث رشد بیشتر نورون ها در ناحیه هیپوکامپ مغز که مسئول حافظه و تمرکز است می شود.

11. رابطه جنسی روند پیری را کند می کند.

در تحقیق دیگری که توسط دکتر ملگارد (Melgaard) و همکارانش در انجمن سکس تراپی انگلستان انجام شد، به این نتیجه رسیدند زوج هایی که رابطه جنسی مکرر دارند به طور متوسط ۴ تا ۷ سال جوان تر از زوج های بدون رابطه جنسی به نظر می رسند. دلیل این مسأله ترشح اندروفین درحین رابطه جنسی است. جالب است بدانید این هورمون در طول فعالیت های ورزشی هم به میزان کمتری ترشح می شود.

12. رابطه جنسی به بهبود کیفیت خواب کمک می کند.

از دیگر فواید رابطه جنسی می توان به بهبود کیفیت خواب اشاره کرد. تحقیقاتی که دکتر دنیل و همکارانش در سال ۲۰۱۶ انجام دادند نشان می دهد شب هایی که افراد رابطه جنسی دارند، عمق خواب، زمان به خواب رفتن و طول خواب آن ها بهبود پیدا می کند.

توصیه می شود مطلب “ترک رابطه جنسی و تاثیر آن بر بدن” را نیز مطالعه کنید.

برای دسترسی ساده تر به مطالب آموزشی وبلاگ، در کانال تلگرام ونوس مارکت عضو شوید.
برای عضویت در کانال تلگرام اینجا کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *