مهم‌ترین تجهیزاتی که یک کوهنورد باید به همراه داشته باشد

تجهیزات کوهنوردی

انجام دادن هر رشته‌ی ورزشی نیازمند تجهیزاتی است که بدون وجود این تجهیزات نمی‌توان عملکرد خوبی داشت و حتی ممکن است در حین انجام این ورزش‌ها آسیب‌هایی برای فرد ایجاد شود. یکی از ورزش‌های مفرح و در عین حال پر مخاطره، کوهنوردی است. حتی اگر کوهنوردی را به عنوان یک تفریح انتخاب کرده باشید، نیازمند تجهیزاتی هستید که با استفاده از آن‌ها بتوانید صعود راحت‌تری داشته باشید. با ما همراه باشید تا مهم‌ترین تجهیزاتی که یک کوهنورد باید به همراه داشته باشد را به شما معرفی کنیم.

تجهیزاتی که کوهنوردی بدون آن غیر ممکن است

آب و هوای سرد مناطق کوهستانی و تغییرات آب و هوایی شدید این مناطق به اندازه‌ای است که بدون داشتن تجهیزات مناسب و ایمن نمی‌توان تجربه‌ی خوبی از کوهنوردی را پشت سرگذاشت. مهم‌ترین تجهیزاتی که یک کوهنورد باید به همراه داشته باشد عبارت‌اند از:

۱. کفش کوهنوردی

کفش‌های کوهنوردی به گونه ای طراحی شده‌اند که برای مسیر‌های لغزنده و ناهموار بسیار مناسب هستند و از آسیب دیدن پاهای شما در برابر سرما، پیچ‌خوردن، لغزیدن، سرمازدگی و… محافظت می‌کند. مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید کفش کوهنوردی باید به آن دقت داشته باشید، عاج‌های کف کفش و انعطاف‌پذیری کفی کفش است. هنگام خرید کفش کوهنوردی جوراب ضخیم به پا داشته باشید و کفشی را خریداری کنید که وزن آن زیاد نباشد.

۲. لباس‌های مخصوص کوهنوردی

پانچو، جوراب مخصوص، دستکش، کلاه، پیراهن و شلوار پلار، کاپشن و بادگیر مهم‌ترین لباس‌هایی هستند که یک کوهنورد باید به همراه داشته باشد.

۳. تجهیزات فنی و حفاظتی

چراغ‌قوه، طناب مخصوص کوهنوردی، جعبه‌ی کمک‌های اولیه، لوازم کمپینگ، باتوم، عینک، کارابین، یخ‌شکن، زیرانداز و کیسه خواب از مهم‌ترین تجهیزاتی هستند که هر کوهنورد باید به همراه داشته باشد.

پاوربانک یکی از تجهیزاتی است که کمک می‌کند در کوهستان وسایل و تجهیزات الکترونیک خود را شارژ کنید.

ارتفاع‌سنج، GPS، نقشه، بیلچه، اجاق خوراک‌پز و انواع خوراکی‌های سرد و کنسروها نیز از تجهیزاتی هستند که هر فرد کم و بیش از آن اطلاع دارد.

کوهنوردی در فصل سرد سال احتمال لغزش و سٌر خوردن را بیشتر می‌کند. کرامپون می‌تواند به کوهنورد کمک کند احتمال لغزش و سقوط را به حداقل برساند.

۴. کوله مخصوص کوهنوردی

هنگام خرید کوله برای کوهنوردی باید در درجه‌ی اول به ظرفیت و وزن کوله دقت داشته باشید.

با خرید کوله‌ای که وزن آن بیشتر از حد استاندارد است، فشار بیشتری هنگام کوهنوردی بر ستون فقرات شما وارد می‌شود. ظرفیت کوله به تعداد جیب‌های آن بستگی دارد و بر حسب لیتر سنجیده می‌شود.

کمربندها و بندهای کوله نقش مهمی در انتقال وزن وسایل بر روی شانه‌های شما دارند؛ به همین علت هنگام خرید کوله‌پشتی باید به بندها و کمربند آن دقت داشته باشید و کوله‌ای را خریداری کنید که کمترین فشار را به شانه‌ها و ستون فقرات شما وارد کند. کوله پشتی خانم‌ها بر اساس آناتومی بدن بانوان طراحی شده است. برای صعود به ارتفاعات بیشتر کوله‌هایی که اسکلت‌دار هستند مناسب‌ترند و می‌توان وسایل زیادی را در آن‌ها جای داد.

۵. چادر کوهنوردی

چادرهای کوهنوردی با چادرهای کمپینگ دارای تفاوت‌های عمده‌ای هستند. اولین و بارزترین تفاوت این دو نوع چادر در این است که چادرهای کمپینگ برای فصل‌های گرم و ارتفاعات پایین مناسب هستند اما چادرهای کوهنوردی بهترین گزینه برای ارتفاعات بیشتر و سرمای قله‌ها هستند.

هنگام خرید چادر باید دقت داشته باشید که چادر را برای چند نفر تهیه می‌کنید. وزن چادر، جنس اسکلت و تعداد لایه‌های حفاظتی در برابر باد و باران از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن دقت داشته باشید.

۶. مجوز کوهنوردی

برای برنامه‌های کوهنوردی چند روزه باید مجوز تهیه کنید تا در صورت بروز حادثه این موضوع قابل پیگیری باشد.

کلام پایانی

هر کوهنورد بسته به برنامه‌ای که برای صعود دارد باید وسایل و تجهیزاتی را با خود با همراه داشته باشد و برای این که چیزی از قلم نیفتد بر اساس الویت اهمیت لیستی از این وسایل تهیه کنید و قبل از سفر تمامی تجهیزات را چک کنید.

ونوس مارکت ضمن آرزوی سفری خوش برای شما، بهترین و با کیفیت‌ترین تجهیزات کوهنوردی را با قیمت‌های بسیار مناسبی در اختیار علاقه‌مندان به این ورزش قرار داده است تا لذت خرید آسان تجهیزات کوهنوردی را به شما هدیه کند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.